Sevk İrsaliyesi Nasıl Hazırlanır?

sevk irsaliyesi basımı

Sevk İrsaliyesi Nedir?

Sevk irsaliyesi, bir iş yerinden yapılan satış sonrası alıcıya yollanmak üzere hazırlanan, içerisinde malın cinsi ve miktarına ait bilgilerin barındığı evraktır. İlave olarak bu evrak, aynı işletmeye ait iki farklı şube arasında da mal gönderimi yapılırken kullanılabilmektedir. Sevk irsaliyeleri en az 3 nüshalı olmaktadır. Bir ürün taşımacılığı yapılacaksa sevk irsaliyesi muhakkak kesilmelidir. Bu işlem zorunludur. Ayrıca bu evrak düzenlendikten en geç bir hafta içinde, sevk edilen ürün faturalanmalı ve ardına sevk edilen adrese gönderilmeli.

Sevk İrsaliyesinde Bulunması Gereken Bilgiler:
Sevk irsaliyesinin ibaresi, Maliye Bakanlığına ait klişesi veya noter tasdik mührünün şekli, kişiye veya şirkete gönderilen malın cinsi ve miktarı, sevk irsaliyesini düzenleyen kişinin; adı, soyadı ile varsa ticaret unvanı, iş adresi, vergi dairesi ve hesap numarası, müşterinin adı, ticaret unvanı, adresi varsa vergi dairesi ve hesap numarası, satılan ya da mükellef olan ortağa gönderilen malın kime ve nereye gönderildiği, ürünün teslim tarihi ve İrsaliye numarası. Evrağı hazırlayan kişi ve teslim alacak kişilerin isim, soyisim ve imzaları, sevk irsaliyesinin hazırlanma tarihi.

Sevk irsaliyelerinde birden fazla ürün birleştirilerek fatura şeklinde hazırlanabilmektedir. Bu duruma ilave olarak sevk edilen malların her birinin sevk edildiği tarih muhakkak belirtilmelidir.

Sevk İrsaliyesi Nasıl Hazırlanır?

Sevk irsaliyesi ölçüleri tam (20×28)ve yarım(20×14) boy olarak iki şekilde tasarlanır. İçeriğinde ise düzenleyen firmanın ismi ve işletme ünvanı yazmalıdır. İlave olarak maliyeden alınan seri ve sıra numaraları da bu evrakta belirtilmek zorundadır. Ardına düzenlenen kişinin adı soyadı, ticari ünvanı ve adresine yer verilir. Sonrasında düzenlenme tarihi ve saati eklenmelidir. Sevk edilen malın, cinsi, adedi, fiyatı ve toplam tutarı yazıldıktan sonra gönderen kişi ile alıcının isimleri ve imza atacakları alanlar belirlenerek evrak kullanıma hazır olmuş olur.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir