Reçete

reçete basımı

Reçete

Reçeteler sağlık sektöründe kullanılan belgelerdir. Doktorlar veya özel hastane, poliklinik, muayenehane  vs. sahipleri tarafından düzenlenir. Reçete de tıpkı diğer ticari evraklar gibi resmi belgelerden sayılırlar. Bu sebeple reçetelerin Maliye Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş anlaşmalı matbaalarda bastırılması gerekmektedir.  Aksi halde geçersizdir.

Reçetelerin şekli ve boyutları kanunla belirlenmiştir; bir reçete 14 x 20 cm boyutlarında ve 1 asıl, 2 kopya şeklinde basılır. Bunun dışında farklı boyutlar, renkler ve asgari nüsha sayısının altında basılmamalıdır.

Reçete Neleri İçerir?

  • Mutlaka reçete ibaresi olmalı ve Maliye Bakanlığı’nın mührü basılmalıdır.
  • Reçetenin düzenlenme tarihi, seri numarası ve sıra numarası bulunmalıdır.
  • Reçeteyi kim düzenlediyse, düzenleyenin kişisel bilgileri ve ünvanı olmalı, ayrıca vergi numarası, iş adresi gibi bilgiler de yer almalıdır.
  • Reçete bir hasta için düzenlendiği için mutlaka hastanın adı soyadı olmalıdır.
  • Kaşe ve imza bulunmalıdır.

Anlaşmalı Matbaadan Reçete Nasıl Alınır?

Bir anlaşmalı matbaadan reçete almak için vergi levhası, imza sirküleri, eğer alacak kişi şahıssa kimlik fotokopisi, resmi gazete gibi evraklar hazır bulundurulmalıdır. Ayrıca teslim alırken kaşe getirilmelidir. Anlaşmalı matbaa Maliye Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş basım yerleri olup ancak bu şartlar yerine getirildiğinde reçete basarlar.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir