Fatura Basımı

fatura baskı

Fatura Basımı

Fatura basımı Maliye Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş matbaalar tarafından yasal olarak yapılır. Bir anlamda, her isteyen bu işlemi gerçekleştirememektedir. Ayrıca, anlaşmalı matbaalar da fatura basımı için maliye bakanlığının şart koyduğu belli yasal yükümlülükleri yerine getirmiş olması gerekir (Vergilerinin ödenmiş olması, geçmişte bir vukuata karışmamış olması, yeterli kapasiteye ve teknik ekipmanlara sahip olması vs.) Fatura basımı işi olan kurumların mutlaka bu konulara dikkat etmesi gerekir.

Matbaaların fatura basımı için istemek zorunda olduğu belgeler ve faturanın üzerinde yer alması gereken azami bilgiler vardır. Matbaa, fatura basımı yaptıracak olan şirketlerden kimlik fotokopisi, vergi levhası, imza sirküleri, son tahakkuk fişi ve ticaret sicil gazetesini ister. Şahıs firmalarında ise kimlik fotokopisi, vergi levhası, son tahakkuk fişi ve imza beyannamesi yeterlidir. Aynı şekilde faturanın üzerinde yer alması gereken firma ile ilgili asgari bilgiler de istenir.

Fatura basımı için fiyatlandırma yapılırken faturanın özelliklerinin ve adetinin belirtilmesi gereklidir. Çoğunlukla A4 formatındaki faturaların temin edilmesi kullanım kolaylılığı sağlayacaktır. Çünkü bu boyuttaki faturalar her yazıcıdan alınabilir.

Fatura basımı işinde dikkat edilmeyen bir başka durum ise nüsha sayısıdır. Genel olarak müşteriye verilen, muhasebe fişinin altında kalan ve fatura dosyasında arşivlenen olmak üzere 3 nüsha şeklinde basılmalıdır. Bu 3 nüshanın da farklı renkte olması sağlanarak karışıklık önlenebilir. Bu şekilde çalışmak hem şeffaf bir mali yapı oluşturur hem de kullanım kolaylığı sağlar. Her aranılan fatura kolaylıkla bulunabilir.

Fatura Ne zaman Kesilir?

Fatura kesmek için, hizmetin / satışın yapıldığı günden itibaren 7 günlük bir süre vardır. Ancak bu süre diğer aya denk geliyorsa, diğer ay beklenmeden aynı ay içerisinde fatura kesilmelidir. Hizmet veya satış o ay yapıldığı için Kdv beyannamesinde de o ayın içerisinde olması gerekir.

Fatura Nasıl Kesilir?

Fatura sıra ile kesilir. Zaten fatura basımı da sıra sıra yapılmıştır. Bu sebeple bu sıranın takip edilmesi gerekmektedir. Kesilen faturaların üzerinde mutlaka kaşe ve yetkili tarafından atılan imza bulunması gerekmektedir. Fatura kesilirken bir yanlışlık dahi yapılmış olsa, o  fatura atılmaz, mutlaka “iptal” ibaresi eklenerek saklanır. Fatura yırtılsa dahi atmak doğru değildir. Yapıştırılmasına imkan varsa yapıştırılır ve saklanır. Faturaların saklanma süresi 5 yıldır.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir