Matbaacılık Terimleri

matbaa terimleri

Matbaacılık Terimleri

Matbaacılık yazılı, görsel veya ikisi birlikte yer alan bir materyalin belirli kurallar ve estetik içerisinde basılması ve çoğaltılması işlemlerinin bütünüdür. Matbaacılık bugün gelinen teknoloji sayesinde hayatımıza giren makinelerle birlikte sürekli gelişmekte olan bir sektördür. Matbaacılık terimleri ise bir matbaa işinin, örneğin kitap, dergi, broşür, afiş, ambalaj ya da bir kurumsal kimlik çalışmasının oluşturulan yazılı ya da görsellerinin hayata geçirilmesi süreci içerisinde kullanılan terimlerdir. Bu sebeple matbaacılık terimleri işin başından sonuna kadar geçen zamandaki süreçleri ifade eder.

Taslak: Hazırlık aşamasıdır. Kitap, dergi ya da herhangi bir materyalin ebatlarının, boyutunun ve hatta kullanılacak kağıt cinsinin belirlenmesi sürecidir. Taslak çalışmasında yazı puntosundan yazı karakterine kadar birçok öge taslak şeklinde hazırlanarak ayrıntılı bir şekilde bilgisayar çıktılarına dökülür. Taslak sayesinde materyalin oluşma süreci, yol planı belli olur.

Dizgi: Matbaacılık terimleri arasında, örneğin bir kitap ya da bir dergi için oluşturulmuş yazıların bilgisayarda oluşturulmuş bir şablon üzerine dilbilgisi kuralları gözetilerek yeniden yazılması işlemidir. Bu işlem sırasında uygun tipografi kullanılır ve hedef kitle gözetilir.

Grafik Tasarım:  Bu kısımda yazılı ve görsel unsurlar belirli kurallar çerçevesinde düzenlenir. Basılacak materyal üzerinde hertürlü görsel düzenleme (ilüstrasyon, renk vs.) yapılır.

Tasnih: Matbaacılık terimleri arasında önemli bir yere sahiptir. Bu aşamada basılacak materyal titiz bir kontrolden geçer. Dizgi ve tasarım işinden sonra kağıda çıktı alınır ve hatalar kağıt üzerinde işaretlenerek kontrol edilir. Yanlış ve eksikler daha sonra bilgisayarda düzeltilir.

Film: Baskıya hazır hale getirilmiş olan matbaa materyalinin artık baskı için kalıbının alınmasının zamanı gelmiştir. Matbaacılık terimleri arasında yer alan film, işte bu baskı işlemi için sayfaların kalıbının alınması işlemidir. Yalnızca yazılardan oluşan bir materyal için şeffaf aydınger kağıdına lazerle ters baskı alınırken, fotoğraf içeren materyallere daha karmaşık bir işlem uygulanır. Renkli materyallerde Cyan mavisi, Sarı, Magenta Kırmızısı ve kontrast siyah renklerin filmlerini elde etmek gerekir.

Montaj: Özellikle kitap gibi çok sayfalı bir matbaa materyeli sayfa sayfa basılmaz. Bunların baskıları tabaka kağıtlara yapılır. Bu tabaka kağıtlar doğru şekilde katlandığında ardışık sayfalar elde edilir. Forma da denilen bu tabaka kağıtlar 16 sayfa içerirler. Genel olarak maliyetler de bu formalar üzerinde yapılır. Bir matbaacılık terimi olan montaj, hazırlanan filmlerin forma düzeninde yerleştirilmesi işlemidir.

Ozalit Prova: Bu işlem sayfaların birbirini takip edip etmediğinin kontrolüdür. Montajlanan iş ozalit kağıdına geçirilir. Bu sayade katlamalar yapılarak sayfalar kontrol edilmiş olunur.

Baskı Prova: Matbaacılık içerisinde işin son olarak nasıl görüneceğini ifade eden terim olarak geçer.

Baskı: Her şey istenildiği gibi gittikten sonra (sayfa ardışıklığı, renk vs.) geçilen işlemdir. Artık materyal çoğaltılmaya hazır hale gelmiştir.

Baskı Koruma: Baskısı gerçekleşen materyal (kitap, dergi, broşür vs.) dış etkenlerden (nem, ışık vs.) kolayca etkilenebilen bir durumdadır. Bu olumsuzluğun önüne geçebilmek için baskı koruma işlemi yapılır. Baskıyı korumak için sıklıkla vernik, lak ya da selofan kullanılır.

Şirink: Çoğaltılan materyal artık müşteriye teslim edilmek üzeredir. Paketleme işlemi el ile yapılabileceği gibi şirink isimli makinelerde de yapılabilir.

0 cevaplar

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir